Patron Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego
Od wczesnych lat był gorącym czcicielem Najświętszej Maryi Panny. W 1917 roku w Rzymie zapoczątkował ruch maryjno-apostolski – „Rycerstwo Niepokalanej”. Celem tego ruchu jest służenie Najświętszej Maryi Pannie w Jej misji jako Matki Kościoła. 7 grudnia 1927 roku powstaje Jego staraniem klasztor Niepokalanów w Teresinie koło Sochaczewa. Na terenie klasztoru o. Maksymilian rozwija m.in. szeroką działalność wydawniczą.
W 1930 roku wyrusza w podróż misyjną do Indii, Chin, Wietnamu i Japonii. W 1931 roku powstaje, niedaleko Nagasaki, japoński „Niepokalanów” – Mungenzai no Sono (Ogród Niepokalanej).
Po powrocie z Japonii rozwija dalej klasztor Niepokalanów, który w 1939 roku liczy ponad 700 mieszkańców. Powiększa stale działalność wydawniczą przez wzrost nakładów miesięcznika "Rycerz Niepokalanej", nowych czasopism i książek o religijnej treści.
W dniu 8 grudnia 1938 roku nadana zostaje próbna audycja radiowa z uruchomionej w klasztorze radiostacji o znaku SP3RN (Stacja Polska 3 Radio Niepokalanów). W czasie poświęcenia radiostacji o. Maksymilian zapowiada użycie telewizji dla sprawy Niepokalanej.
Wybuch II wojny światowej przerywa rozwój i normalną działalność Niepokalanowa. 19 września 1939 roku wszyscy mieszkańcy klasztoru, razem z gwardianem – o. Maksymilianem, zostają wywiezieni do obozów w Lansdorf, Amtitz i w Ostrzeszowie. Po krótkim okresie zwolnienia, 17 lutego 1941 roku gestapo aresztuje o. Maksymiliana osadzając go najpierw na Pawiaku w Warszawie, później w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Tam 14 sierpnia 1941 roku zostaje zamordowany, oddając życie za współwięźnia skazanego na śmierć.
O. Maksymilian Maria Kolbe zostaje beatyfikowany przez papieża Pawła VI w dniu 17 października 1971 roku, a kanonizowany przez papieża Jana Pawła II – 10 października 1982 roku.